Colt Model Ring Lever

Popis zbraně:

Výrobce: Colt

Colt First (první) Model Ring Lever Rifle                                                                        výroba 1837-1838, vyrobeno 200 ks      

Colt Second (druhý) Model Ring Lever Rifle                                                                 výroba 1838-1841, vyrobeno 500 ks                                                                                        

Colt Ring Lever se vyráběl ve dvou variantách a v letech 1837-1841 se vyrobilo pouhých 700 kusů těchto zbraní v různých kalibrech a délkách hlavní.

Historie prvního modelu Colt Paterson a Ring Lever Rifle                                                 Samuel Colt se narodil roku 1814 do farmářské rodiny v Connecticutu. V mladém věku, od 14let začal pracovat v textilce jeho otce. Textilní továrna na hedvábí v Hartfordu poskytla Samuelovi první zkušenosti s nástroji a obráběním kovů. V té době již přemýšlel o tom, že bude vynálezcem a vymyslí zbraň, která vystřelí více jak 2x za sebou bez nabíjení. V 16ti letech byl otcem poslán k námořnictvu, což změnilo zásadně jeho myšlení a vývoj této zbraně. Colt později vyprávěl, že nápad na revolver mu vnukla právě kolesa parníku na kterém se plavil.

Do Hartfordu se vrátil po roce s dřevěným modelem nové zbraně. Požádal v 18ti letech o patent na revolver, který mu financoval jeho otec. Zbraň však nebyla plně funkční, válec neotáčel. Samuel poté vyrazil opět na cesty, tentokrát do Anglie, kde získal za úplatu v roce 1835 patent bostonského vynálezce Elishy H.Collera, na tak zvaný „revolving flintlock“ To byl systém opakovacího křesadlového zámku, kde se válec otáčel ručně, tento vynález se pro svou nepraktičnost neuchytil. Samuelovi to však vnuklo myšlenku a systém vylepšil, nechal si tento patentovat v Anglii i Francii a vrátil se zpět do Hartfordu. V Americe po návratu požádalo další patent na „revolver s otáčivým válcem“a když jej 25.2.1836 získal, založil s pomocí skupiny newyorských investorů v čele s komisařem Ellsworthem a Coltovo otcem malou továrnu v Petersonu ve státě New Jersey. Samuel Colt podle názvu vzniku továrny nazval svůj první pětiranný revolver, tedy Peterson.  Tento revolver se však na americkém trhu příliš neprosadil. Zamítavý postoj, konzervatismus a zkostnatělé uvažování výzbrojního oddělení armády Unie, zapříčinilo, že vojáci Unie byli nadále vyzbrojeni křesadlovými zbraněmi. Coltovi a ani ostatním konstruktérům opakovacích zbraní se  přes tyto úředníky nepodařilo své patentované zbraně do armády prosadit.

 Navíc první modely z Petersonské továrny byly značně poruchové, i když perfektně a s vysokým standardem opracované. Zbraním velmi škodil agresivní černý prach, praskala pérka a klínky, co držela zbraň pohromadě. Kromě potíží s mechanikou a spolehlivosti zbraní kvůli černému prachu, který zanášel mechanismus, byla dalším důvodem „špatné prodejnosti“ vysoká cena. Větší problém byl však , že vláda Spojených států po zkušebních střelbách provedených s prototypy Coltovo zbraní Ring Lever  (Petersonská puška, karabina) v červnu roku 1837 shledala tyto zbraně závadnými a nespolehlivými.. Při zkušebních střelbách se bohužel jedna puška rozpadla vojákovi v ruce a těžce ho zranila (byl to právě asi rozlomený klínek, který držel obě části pušky pohromadě)

I když se Coltovi podařilo v roce 1838 uzavřít kontrakt na 50 kusů Ring Lever pušek pro podplukovníka Williama S. Harneye ve válce s indiány kmene Seminola, byly platby od vlády Spojených států prováděny nepravidelně a nespolehlivě. Když Colt nakonec od vlády US dostal na Floridě šek, na dlužných 6200 USD za oněch padesát pušek, tak na cestě domů lodí ztroskotal a přišel o všechna zavazadla  a samozřejmě i o svůj šek… Trvalo 3 měsíce, než mu byl vystaven šek nový. Colt se dostal do finančních problémů a díky této nepříjemnosti s úředníky začal nenávidět byrokracii.

Nejlepším Coltovým odbytištěm se stal v roce 1839 stát Texas, který Petrsonskými puškami vyzbrojil rangery . Nejznámější přestřelkou kdy byly Coltovi zbaně použity byla bitva Hays Big Fight. Bitva byla kapitánem Samuelem H.Walkrem pospána takto:

V létě 1844 se J.C.Hays a jeho 15 mužů střetlo zhruba s 80ti Komanči, napadli je na jejich vlastním území a zabili nebo zranili asi čtyřicet z nich. Výsledkem této bitvy bylo díky opakovačkám Colt zastrašení indiánů a z toho pro nás vyplynula možnost vyjednávání a respektu

Colt First (první) Model Ring Lever Rifle    kalibr 34, 36, 38, 40 a 44, délka hlavně 32“    Colt Second (druhý) Model Ring Lever Rifle    kalibr 44,  délka hlavně 28“ a 32“

Colt Ring Lever Second Model. Výrobní číslo 255. Prodán v aukci za 420 000 Kč

Signatura na hlavni:                                                                                                             Patent Arms M´g Co. Paterson, N.Jersey   (první model)                                              Patent Arms M´g Co. Paterson, N.J.-Colt´s Pt  (druhý model)

Povrchová úprava pažby je olejem napuštěné, nebo lakované ořechové dřevo. Kovové části zbraně jsou zdobeny rytinami a modřené.

Colt Ring Lever Rifle 1837-1841                                                                                       Jedná se o jedny z nejdražších sběratelských modelů firmy Colt a dochovalo se jen málo kusů. Velmi raritní a vzácné. Aukční cena podle stavu a provedení zbraně:

Ring Lever First 500 000 Kč – 1 200 000 Kč
Ring Lever Second 400 000 Kč – 1 100 000 Kč